Program for AI 2021

Program at a glance

ZOOM - Main Track

Session Time
2 Feb 2022 (Wednesday)
3 Feb 2022  (Thursday)
4 Feb 2022  (Friday)
9:00 - 9:15 am
(15 mins) ZOOM
Welcome and opening
Awards announcement
Introduction to AI 2022 and IJCAI 2028
9:15 - 10:15 am
(1 hour) ZOOM
Keynote 1
Title: Expectation, Surprise and Explanation
Liz Sonenberg (UniMelb)
Keynote 2
Title: The State of Australian Artificial Intelligence
Jon Whittle (Data61)
Keynote 3
Title: Why Human-Robot Interaction provides real, hard problems
Elizabeth Croft (Monash University)
10:15 - 10:20 am
Break (5 mins)
10:20 am - 11:20 am
(1 hour)  ZOOM

Panel Discussion
Responsible AI
Panel: TBD
Moderator: Toby Walsh
Panel Discussion
Building an inclusive AI community Panel: Toby, Jon, Women in AI lead, Mary-Anne (Rachel)
Moderator: Sue Keay
Industry talk
How big data and AI can inform government decision making in healthcare
Allison Clarke (Australian Government Department of Health)
11:20 - 11:25 am
Break (5 mins)
11:25 am - 12:30 pm
(1 hour)  ZOOM

Paper session 1
Ethical AI
Paper session 4
AI with NLP and DM
Panel Discussion
AI for Healthcare Government Policy
Panel: Allison Clarke (DoH), Clement Schlegel (DoH) 
Moderator: Michael Blumenstein

12:30 am - 1:00 pm
Lunch break (30 mins)
Women-in-AI (30 mins)
Lunch break (30 mins)
1:00 - 1:45 pm
(45 mins)  ZOOM


Invited Talk 1 
Title: Developments in Algorithmic Matching Market Design
Haris Aziz (UNSW)
Invited Talk 3
Title: Evolutionary Deep Learning for Image Classification
Bing Xue (VUW, New Zealand)
Invited Talk 5
Title: Representation Learning for Clustering
Ivors Tsang (A*STAR, Singapore)
1:45 - 2:30 pm
(45 mins)  ZOOM

Invited Talk 2
Title: Learning with Label Noisy
Tongliang Liu (USYD)

Invited Talk 4
Title: AI/ML based influential node identification in complex networks
Mahdi Jalili (RMIT)

Invited Talk 6
Title: Integrating Machine Learning with Game Theory for Societal Challenges
Fei Fang (CMU, USA)

2:30 - 3:30 pm
(1 hour)  ZOOM

Paper session 2
Classical AI
Paper session 5
AI with Network Analysis
Paper session 7
AI Applications (2)
3:30 - 4:30 pm
(1 hour)  ZOOM

Paper session 3
AI with CV and ML
Paper session 6
AI Applications (1)
Paper session 8
AI Applications (3)
4:30 - 5:30 pm
(1 hour)

Poster session and Networking
(Gather.town)
Poster session and Networking
(Gather.town)

WORKSHOP Track

2 Feb 2022
       ● W1
       ● W2

TUTORIAL Track

4 Feb 2022 - pre-recording, publishing online, Q&A session with presenters at the postering session / lunch break (through gather.town).
       ● Tutorial 1
       ● Tutorial 2
       ● Quantum Computing
       ● More

Women-in-AI Breakout (virtual)

3 Feb 2022 - 12:30 - 1:00 pm lunch break time
New Zoom room / Breakout in main track Zoom

Oral Paper Sessions

Paper Session 1 - Ethical AI

Section Title : Ethical AI: Interpretability, Privacy-preserving, Fairness and Accountability (5 papers)
Section Chair: TBD
Papers (Submission ID, title, authors):

[1] 76,“An Explainable Recommendation Based on Acyclic Paths in an Edge-Colored Graph”, Kosuke Chinone and Atsuyoshi Nakamura
[2] 8, “An Explanation Module for Deep Neural Networks Facing Multivariate Time Series Classification”, Chao Yang, Xianzhi Wang, Lina Yao, Jing Jiang and Guandong Xu
[3] 35, “HESIP: a Hybrid System for Explaining Sub-symbolic Predictions”, Abdus Salam, Rolf Schwitter and Mehmet Orgun
[4] 95, “Knowledge Transfer for Deep Reinforcement Agents in General Game Playing”, Cameron McEwan and Michael Thielscher
[5] 17, “Privacy-preserving in Double Deep-Q-Network with differential privacy in Continuous Spaces”, Suleiman Abahussein, Steven Cheng, Tianqing Zhu, Dayong Ye and Wanlei Zhou

Paper Session 2 - Classical AI

Section: Classical AI: Agents, Evolutionary and Optimisation (5 papers)
Section Chair: TBD
Papers (Submission ID, title, authors):

[1] 34, “Analysing multiobjective optimization using evolutionary path length correlation”,    Daniel Herring, Dean Pakravan and Michael Kirley
[2] 40, “Decentralizing Self-organizing Maps”, Md Mohiuddin Khan, Kathryn Kasmarik and Matthew Garratt
[3] 58, “A heuristic repair algorithm for the maximum stable marriage problem with ties and incomplete lists”, Hoang Huu Viet, Nguyen Thi Uyen, Son Thanh Cao and Taechoong Chung
[4] 85, “The Hierarchical Discrete Learning Automaton Suitable for Environments with Many Actions and High Accuracy Requirements”, Rebekka Olsson Omslandseter, Lei Jiao, Xuan Zhang, Anis Yazidi and B. John Oommen
[5] 131, “Hybrid Grouping Genetic Algorithm for Large-scale Two-Level Resource Allocation of Containers in the Cloud”, Taiwo Akindele, Boxiong Tan, Yi Mei and Hui Ma

Paper Session 3 - AI with CV and ML

Section: AI with Computer Vision and Machine Learning (5 papers)
Section Chair: TBD
Papers (Submission ID, title, authors):

[1] 26, “GAN-Assisted YUV Pixel Art Generation”, Zhouyang Jiang and Penny Sweetser
[2] 74. “Investigating Active Positive-Unlabeled Learning with Deep Networks”, Kun Han, Miao Xu and Weitong Chen
[3] 80, “UFO RPN: A Region Proposal Network for Ultra Fast Object Detection”, Wenkai Li and Andy Song
[4] 91, “Accurate New Zealand Wildlife Image Classification- Deep learning approach”, Benjamin Curran, Seyed Mohammad Nekooei and Gang Chen
[5] 128, “Better Self-training for Image Classification through Self-supervision”, Attaullah Sahito, Eibe Frank and Bernhard Pfahringer

Paper Session 4 - AI with NLP and DM

Section: AI with NLP and Data Mining (5 papers)
Section Chair: TBD
Papers (Submission ID, title, authors):

[1] 99, “Focus-based Text Summarization with Hybrid Embeddings”, Jingli Shi, Lui Hellesoe, Guan Wang, Weihua Li and Quan Bai
[2] 125, “SimSCL : A Simple fully-Supervised Contrastive Learning Framework for Text Representation”, Youness Moukafih, Abdelghani Ghanem, Karima Abidi, Nada Sbihi, Mounir Ghogho and Kamel Smaili
[3] 129, “KPCR: Knowledge graph enhanced Personalized Course Recommendation”,  Heeseok Jung, Yeonju Jang, Seonghun Kim and Hyeoncheol Kim
[4] 134, “Probabilistic Term Weighting based on Three-Way Decisions for Class Based Feature Selection”, Aisha Albqmi, Yuefeng Li and Yue Xu
[5] 109, “An Empirical Study of Fuzzy Decision Tree for Gradient Boosting Ensemble”,     Zhaoqing Liu, Anjin Liu, Guangquan Zhang and Jie Lu

Paper Session 5 - AI with Network Analysis

Section: AI with Network Analysis (5 papers)
Section Chair: TBD
Papers (Submission ID, title, authors):

[1] 61, “Strategies Improve Social Welfare: An Empirical Study of Strategic Voting in Social Networks”, Xiaoxue Liu, Fenghui Ren, Guoxin Su and Minjie Zhang
[2] 72, “A Network-based Rating Mechanism Against False-Name Attack”, Xinyuan Lian and Dengji Zhao
[3] 94, “Modular Construction Planning using Graph Neural Network Heuristic Search”, Philip Hawkins, Frederic Maire, Simon Denman and Mahsa Baktashmotlagh
[4] 113, “Priority-based Traffic Management Protocol for Autonomous Vehicles on Road Network”, Jianglin Qiao, Dongmo Zhang and Dave De Jonge
[5] 132, “Improving Traffic Load Prediction with Multi-Modality: A Case Study of Brisbane”, Khai Tran, Weitong Chen and Miao Xu

Paper Session 6 - AI Applications (1)

Section: AI Applications (1) (5 papers)
Section Chair: TBD
Papers (Submission ID, title, authors):

[1] 54, “Predicting Geological Material Types with Ground Penetrating Radar”, Oliver Fleming, Adrian Ball and Rami Khushaba
[2] 78, “A Gated Recurrent Neural Network for Electric Vehicle Detection with Imbalanced Samples”, Chen Liu, Hui Song, Mahdi Jalili and Peter McTaggart
[3] 115, “User-Defined Smart Contracts using Answer Set Programming”, Kevin Purnell and Rolf Schwitter
[4] 116, “Predicting Financial Literacy via Semi-supervised Learning”, David Hason Rudd, Huan Huo and Guandong Xu
[5] 15, “Machine Teaching-based Efficient Labelling for Cross-unit Healthcare Data” Modelling”, Yang Wang, Xueping Peng, Allison Clarke, Clement Schlegel and Jing Jiang

Paper Session 7 - AI Applications (2)

Section: AI Applications (2) - Healthcare (5 papers)
Section Chair: TBD
Papers (Submission ID, title, authors):

[1] 118, “Predicting Outcomes for Cancer Patients with Transformer-based Multi-task Learning”, Leah Gerrard, Xueping Peng, Allison Clarke, Clement Schlegel and Jing Jiang 
[2] 69, “Vithya Yogarajan, Bernhard Pfahringer, Tony Smith and Jacob Montiel Predicting COVID-19 Patient Shielding: A Comprehensive Study
[3] 87, “Identifying the effective restriction and vaccination policies during the COVID-19 crisis in Sydney: A machine learning approach“, Seunghyeon Lee and Fang Chen
[4] 84, “Machine learning algorithms in application to COVID-19 severity prediction in patients”, Alisher Ikramov, Khikmat Anvarov, Visolat Sharipova, Nurbek Iskhakov, Abdusalom Abdurakhmonov and Azamat Alimov
[5] 92, “Beyond Topics: Discovering Latent Healthcare Objectives from Event Sequences”,     Adrian Caruana, Madhushi Bandara, Daniel Catchpoole and Paul J. Kennedy

Paper Session 8 - AI Applications (3)

Section: AI Applications (3) - Biology and Medical (5 papers)
Section Chair: TBD
Papers (Submission ID, title, authors):

[1] 25, “De Novo Molecular Generation with SBiAAE”, Yuansan Liu and James Bailey
[2] 43, “Tailoring Contact Based Scoring Functions for Protein Structure Prediction”, Rianon Zaman, M.A. Hakim Newton, Fereshteh Mataeimoghadam and Abdul Sattar
[3] 68, “Evaluation of Deep Learning Techniques on a Novel Hierarchical Surgical Tool Dataset”, Mark Rodrigues, Michael Mayo and Panos Patros
[4] 96, “Feature Extraction Using Wavelet Scattering Transform Coefficients for EMG Pattern Classification”, Ahmed A. Al Taee, Rami N. Khushaba, Tanveer Zia and Adel Al-Jumaily
[5] 133, “Modelling Eye-gaze Movement using Gaussian Auto-regression Hidden Markov”, Beinan Xu and Andy Song

Poster Papers

Paper Session 8 - AI Applications: Others

https://gather.town/app/xm6WyDCknlfcOrom/AJCAI-ADMA-2021

In the poster session, each paper should allocate at least one author in the online poster position to chat with the visitors. It will be best to open your camera to have a face-to-face chat with others.

Poster Room with allocated sessions

All oral papers (40) and poster papers (24) will be displayed in the poster session. All papers (64) will be categorised to 8 sessions as described in the oral paper sessions. These eight sessions will be allocated to two separate rooms as below. 

Poster room 1: Ethical AI (Session 1), Classical AI (Session 2), AI with CV and ML (Session 3), AI with NLP and DM (Session 4)

Poster room 2: AI with Network Analysis (Session 5), AI Applications on Healthcare (Session 6), AI Applications on Biology and Medical (Session 7), AI Application: Others (Session 8).

Poster papers with category

[1] 10, “Contextual Importance and Utility: a Theoretical Foundation”, Kary Främling (in the category - Ethical AI)
[2] 21, “Deeper Insights into Neural Nets with Random Weights”, Ming Li, Giorgio Gnecco and Marcello Sanguineti  (in the category - Ethical AI)
[3] 29, “Automated Image Classification in the Diagnosis of Knee MRI”, John Haddadian and Mehala Balamurali (in the category - AI Applications 2)
[4] 31, “Improvement of Arc Consistency in Asynchronous Forward Bounding algorithm”,    Rachid Adrdor and Lahcen Koutti (in the category - Classical AI)
[5] 33, “Transfer Learning for Autonomous Recognition of Swarm Behaviour in UGVs”, Shadi Abpeikar, Kathryn Kasmarik, Phi Vu Tran and Matt Garratt (in the category - Classical AI)
[6] 36, “GSMI: A Gradient Sign Optimization Based Model Inversion Method”, Zhiyi Tian, Chenhan Zhang, Lei Cui and Shui Yu (in the category - Ethical AI)
[7] 41, “Multivariate Ordinal Patterns for Symmetry Approximation in Dynamic Probabilistic Relational Models”, Nils Finke, Ralf Möller and Marisa Mohr  (in the category - Classical AI)
[8] 48, “LTWNN: A Novel Approach using Sentence Embeddings for Extracting Diverse Concepts in MOOCs”, Zhijie Wu, Jia Zhu, Shi Xu, Zhiwen Yan and Wanying Liang (in the category - AI with NLP and DM)
[9] 50, “ETBTRank: Ranking Biterms in Paper Titles for Emerging Topic Discovery”, Junfeng Wu, Guangyan Huang and Roozbeh Zarei (in the category - AI with NLP and DM)
[10] 56, “A Hybrid Multiagent-based Rescheduling Mechanism for Open and Stochastic Environments Concerning the Execution Stage”, Yikun Yang, Fenghui Ren and Minjie Zhang (in the category - Classical AI)
[11] 64, “BiES: Adaptive Policy Optimization for Model-based Offline Reinforcement Learning”,  Yijun Yang, Jing Jiang, Zhuowei Wang, Qiqi Duan and Yuhui Shi (in the category - Classical AI)
[12] 79, “Deep Reinforcement Learning for Dynamic Things of Interest Recommendation in Intelligent Ambient Environment”, May Altulyan, Chaoran Huang, Lina Yao, Xianzhi Wang and Salil Kanhere (in the category - AI Applications 1)
[13] 82, “A Self-Learning Approach for Baggiatoa Coverage Estimation in Aquaculture”,  Yanyu Chen, Yunjue Zhou, Son Tran, Mira Park, Scott Hadley, Myriam Lacharite and Quan Bai (in the category - AI Applications 1)
[14] 83, “Multicollinearity Correction and Combined Feature Effect in Shapley Values”, Indranil Basu and Subhadip Maji (in the category - Ethical AI)
[15] 89, “Real-time prediction of the lane-based delay for group-based adaptive traffic operations using Long Short-Term Memory”, Seunghyeon Lee, Dong Ngoduy and Fang Chen (in the category - AI Applications 1)
[16] 90, “Does a Face Mask Protect my Privacy? Using Deep Learning to Predict Protected Attributes from Masked Face Images”, Sachith Seneviratne, Nuran Kasthuriarachchi, Sanka Rasnayaka, Danula Hettiachchi and Ridwan Shariffdeen (in the category - Ethical AI)
[17] 97, “Representation-Induced Algorithmic Bias: An empirical assessment of behavioural equivalence over 14 reinforcement learning algorithms across 4 isomorphic gameform representations”, Simon C. Stanton, Julian Dermoudy and Robert Ollington (in the category - Ethical AI)
[18] 100, “Inference of Geological Material Groups Using Structural Monitoring Sensors on Excavators”, Li Yang Liu, Mehala Balamurali, Katherine Silversides and Rami Khushaba (in the category - AI with Network Analysis)
[19] 102, “Exploring Transformers for Intruder Detection in Complex Maritime Environment”, Mrunalini Nalamati, Muhammad Saqib, Nabin Sharma and Michael Blumenstein (in the category - AI Applications 1)
[20] 107, “Video-based Student Engagement Estimation via Time Convolution Neural Networks for Remote Learning”, Khaled Saleh, Kun Yu and Fang Chen (in the category - AI with CV and ML)
[21] 117, “Eye Movement and Visual Target Synchronization Level Detection Using Deep Learning”, Liuchun Yao, Mira Park, Saurabh Garg and Quan Bai (in the category - AI with CV and ML)
[22] 122, “Vehicle Detection Based on Cascade Deep Learning Method Using Deformed Oriented Bounding Box”, Wenli Yang, Mira Park, Xianghui Song, Sun Ling, Yameng Li and Xiaotong Gu (in the category - AI with CV and ML)
[23] 127, “Improving Evolutionary Generative Adversarial Networks”, Zheping Liu, Nasser Sabar and Andy Song (in the category - AI with CV and ML)
[24] 135, “Transfer Learning Assisted GPHH for Dynamic Multi-Workflow Scheduling in Cloud Computing”, Kirita-Rose Escott, Hui Ma and Gang Chen (in the category - AI Applications 1)

Day 1  |  2 February 2022

Morning

Opening speech - Zoom of main track

9:00 - 9:15 am

Keynote 1 - Zoom of main track

9:15 - 10:15 am
Liz Sonnenberg (UniMelb)

Break – 5 mins

Panel Discussion -Zoom of main track

10:20 - 11:20 am
Responsible AI (Toby Walsh, Liz Sonenberg, TBD)

Paper Section 1 -Ethical AI

11:20 am - 12:20 am Oral section 1 (5 papers)
Section Title: Ethical AI: Interpretability, Privacy-preserving, Fairness and Accountability
Section Chair: Tianqing Zhu
Papers (Submission ID, title, authors):

[1] 76,“An Explainable Recommendation Based on Acyclic Paths in an Edge-Colored Graph”, Kosuke Chinone and Atsuyoshi Nakamura
[2] 8, “An Explanation Module for Deep Neural Networks Facing Multivariate TimeSeries Classification”, Chao Yang, Xianzhi Wang, Lina Yao, Jing Jiang and Guandong Xu
[3] 35, “HESIP: a Hybrid System for Explaining Sub-symbolic Predictions”, AbdusSalam, Rolf Schwitter and Mehmet Orgun
[4] 95, “Knowledge Transfer for Deep Reinforcement Agents in General Game Playing”,Cameron McEwan and Michael Thielscher
[5] 17, “Privacy-preserving in Double Deep-Q-Network with differential privacy in Continuous Spaces”, Suleiman Abahussein, Steven Cheng, Tianqing Zhu, Dayong Ye and Wanlei Zhou

Lunch Break - Zoom of main track

12:20 - 1:00 pm
Flashing video for sponsors

Afternoon

ECR spotlights - Zoom of main track

1:00 - 1:30 pm Title: Information cascades in complex networks, Presenter: Assoc Prof Mahdi Jalili (RMIT) 
1:30 - 2:00 pm Title: Trustworthy Machine Learning, Presenter: Dr Tongliang Liu (USyd)

Paper Section 2 -Classical AI

2:00 - 3:00 pm Oral section 2 (5 papers)
Section Title: Classical AI: Agents, Evolutionary and Optimisation
Section Chair: XXX
Papers (Submission ID, title, authors):

[1] 34, “Analysing multiobjective optimization using evolutionary path length correlation”,    Daniel Herring, Dean Pakravan and Michael Kirley
[2] 40, “Decentralizing Self-organizing Maps”, Md Mohiuddin Khan, Kathryn Kasmarik and Matthew Garratt
[3] 58, “A heuristic repair algorithm for the maximum stable marriage problem with ties and incomplete lists”, Hoang Huu Viet, Nguyen Thi Uyen, Son Thanh Cao and Taechoong Chung
[4] 85, “The Hierarchical Discrete Learning Automaton Suitable for Environments with Many Actions and High Accuracy Requirements”, Rebekka Olsson Omslandseter, Lei Jiao, Xuan Zhang, Anis Yazidi and B. John Oommen
[5] 131, “Hybrid Grouping Genetic Algorithm for Large-scale Two-Level Resource Allocation of Containers in the Cloud”, Taiwo Akindele, Boxiong Tan, Yi Mei and Hui Ma

Paper Section 3 - AI with CV and ML

3:00 - 4:00 am Oral section 3 (5 papers)
Section Title: AI with Computer Vision and Machine Learning
Section Chair: XXX
Papers (Submission ID, title, authors):

[1] 26, “GAN-Assisted YUV Pixel Art Generation”, Zhouyang Jiang and Penny Sweetser
[2] 74. “Investigating Active Positive-Unlabeled Learning with Deep Networks”, KunHan, Miao Xu and Weitong Chen
[3] 80, “UFO RPN: A Region Proposal Network for Ultra Fast Object Detection”, Wenkai Li and Andy Song
[4] 91,“Accurate New Zealand Wildlife Image Classification- Deep learning approach”, Benjamin Curran, Seyed Mohammad Nekooei and Gang Chen
[5] 128, “Better Self-training for Image Classification through Self-supervision”, Attaullah Sahito, Eibe Frank and Bernhard Pfahringer

Day 2  |  3 February 2022

Morning

Best Paper Awards Announcement

9:00 - 9:15 am

Keynote 2 - Zoom of main track

9:15-10:15 am
Jon Whittle (Data61)

Break – 5 mins

Women in AI - Sue Ke

10:20 am -12:00 pm

Lunch Break - Zoom of main track

12:00 pm -1:00 pm
Flashing video for AI2021 report and awards

Afternoon

ECR spotlights - Zoom of main track

1:00 - 1:30 pm Title: Weakly SupervisedLearning, Presenter: Dr Miao Xu (UQ)
1:30 - 2:00 pm Title: Transferlearning, Presenter: Dr Hua Zuo (UTS, DECRA)

Paper Section 4 - AI with NLP and DM

2:00 - 3:00 pm Oral section 4 (5 papers)
Section Title: AI with NLP and Data Mining
Section Chair: Tao Shen
Papers (Submission ID, title, authors):

[1] 99, “Focus-based Text Summarization with Hybrid Embeddings”, Jingli Shi, Lui Hellesoe, Guan Wang, Weihua Li and Quan Bai
[2] 125, “SimSCL : A Simple fully-Supervised Contrastive Learning Framework for Text Representation”, Youness Moukafih, Abdelghani Ghanem, Karima Abidi, Nada Sbihi, Mounir Ghogho and Kamel Smaili
[3] 129, “KPCR: Knowledge graph enhanced Personalized Course Recommendation”,  Heeseok Jung, YeonjuJang, Seonghun Kim and Hyeoncheol Kim
[4] 134, “Probabilistic Term Weighting based on Three-Way Decisions for Class Based Feature Selection”, Aisha Albqmi, Yuefeng Li and YueXu
[5] 109, “An Empirical Study of Fuzzy Decision Tree for Gradient Boosting Ensemble”,     Zhaoqing Liu, Anjin Liu, Guangquan Zhang and Jie Lu

Paper Section 5 - AI with Network Analysis

3:00 - 4:00 am Oral section 3 (5 papers)
Section Title: AI with Network Analysis
Section Chair: XXX
Papers (Submission ID, title, authors):

[1] 61, “Strategies Improve Social Welfare: An Empirical Study of Strategic Voting in Social Networks”, Xiaoxue Liu, Fenghui Ren, GuoxinSu and Minjie Zhang
[2] 72, “A Network-based Rating Mechanism Against False-Name Attack”, Xinyuan Lian and Dengji Zhao
[3] 94, “Modular Construction Planning using Graph Neural Network Heuristic Search”, Philip Hawkins, Frederic Maire, Simon Denman and Mahsa Baktashmotlagh
[4] 113, “Priority-based Traffic Management Protocol for Autonomous Vehicles on Road Network”, Jianglin Qiao, Dongmo Zhang and Dave DeJonge
[5] 132, “Improving Traffic Load Prediction with Multi-Modality: A Case Study of Brisbane”, Khai Tran, Weitong Chen and Miao Xu

Poster session and Networking - Gather.town

4:00 - 5:00 pm

Day 3  |  4 February 2022

Morning

Introduction to AI 2022

9:00 - 9:10 am

Keynote 2 - Zoom of main track

9:10 - 10:10 am
Elizabeth Croft (Monash University)

Break – 5 mins

AI for Health Panel Discussion

10:15 am -11:30 pm
Speech: Supporting COVID-19 analysis with AI, Dr Allison Clarke (Australian Commonwealth Department of Health)

Panel Discussion: Using AI for better support on tackling pandemic. Allison Clarke, etc.

Paper Section 6 - AI Applications for Healthcare

11:30 am - 12:40 pm Oral section 6 (6 papers)
Section Title: AI Applications for Healthcare
Section Chair: Xueping Peng
Papers (Submission ID, title, authors):

[1] 118, “Predicting Outcomes for Cancer Patients withTransformer-based Multi-task Learning”, Leah Gerrard, Xueping Peng, AllisonClarke, Clement Schlegel and Jing Jiang
[2] 69, “Predicting COVID-19 Patient Shielding: A Comprehensive Study", Vithya Yogarajan, Bernhard Pfahringer, TonySmith and Jacob Montiel
[3] 87, “Identifying the effective restriction and vaccination policies during the COVID-19 crisis in Sydney: A machine learning approach“, Seunghyeon Lee and Fang Chen
[4] 84, “Machine learning algorithms in application to COVID-19 severity prediction in patients”, Alisher Ikramov, Khikmat Anvarov,Visolat Sharipova, Nurbek Iskhakov, Abdusalom Abdurakhmonov and Azamat Alimov
[5] 15, “Machine Teaching-based Efficient Labelling for Cross-unit Healthcare Data” Modelling”, Yang Wang, Xueping Peng, AllisonClarke, Clement Schlegel and Jing Jiang [6] 92, “Beyond Topics: Discovering Latent Healthcare Objectives from Event Sequences”,    Adrian Caruana, Madhushi Bandara, Daniel Catchpoole and Paul J. Kennedy

Lunch Break - Zoom of main track

12:40 pm -1:00 pm
Flashing video for sponsors

Afternoon

ECR spotlights - Zoom of main track

1:00 - 1:30 pm Title: TBD, Presenter: TBD
1:30 - 2:00 pm Title: TBD, Presenter: TBD

Paper Section 7 - AI Applications for Biology and Medical

2:00 - 3:00 pm Oral section 7 (5 papers)
Section Title: AI Applications for Biology and Medical
Section Chair: XXX
Papers (Submission ID, title, authors):

[1] 25, “De Novo Molecular Generation with SBiAAE”, Yuansan Liu and James Bailey
[2] 43, “Tailoring Contact Based Scoring Functions for Protein Structure Prediction”, Rianon Zaman, M.A. Hakim Newton, Fereshteh Mataeimoghadam and Abdul Sattar
[3] 68, “Evaluation of Deep Learning Techniques on a Novel Hierarchical Surgical Tool Dataset”, Mark Rodrigues, Michael Mayo and Panos Patros
[4] 96, “Feature Extraction Using Wavelet Scattering Transform Coefficients for EMG Pattern Classification”, Ahmed A. Al Taee, RamiN. Khushaba, Tanveer Zia and Adel Al-Jumaily
[5] 133, “Modelling Eye-gaze Movement using Gaussian Auto-regression Hidden Markov”, Beinan Xu and Andy Song

Paper Section 8 - AI Applications: Others

3:00 - 3:45 am Oral section 8 (4 papers)
Section Title: AI Applications: Others
Section Chair: XXX
Papers (Submission ID, title, authors):

[1] 54, “Predicting Geological Material Types with Ground Penetrating Radar”, Oliver Fleming, Adrian Ball and Rami Khushaba
[2] 78, “A Gated Recurrent Neural Network for Electric Vehicle Detection with Imbalanced Samples”, Chen Liu, Hui Song, Mahdi Jalili and PeterMcTaggart
[3] 115, “User-Defined Smart Contracts using Answer Set Programming”, Kevin Purnell and Rolf Schwitter
[4] 116, “Predicting Financial Literacy via Semi-supervised Learning”, David Hason Rudd, Huan Huo and Guandong Xu

Conference

TBD.

This is the list of activities that we'll be developing during this two days of November

Day 1  |  2 February 2022

Morning

Opening speech - Zoom of main track

9:00 - 9:15 am

Keynote 1 - Zoom of main track

9:15 - 10:15 am
Liz Sonnenberg (UniMelb)

Break – 5 mins

Panel Discussion -Zoom of main track

10:20 - 11:20 am
Responsible AI (Toby Walsh, Liz Sonenberg, TBD)

Paper Section 1 -Ethical AI

11:20 am - 12:20 am Oral section 1 (5 papers)
Section Title: Ethical AI: Interpretability, Privacy-preserving, Fairness and Accountability
Section Chair: Tianqing Zhu
Papers (Submission ID, title, authors):

[1] 76,“An Explainable Recommendation Based on Acyclic Paths in an Edge-Colored Graph”, Kosuke Chinone and Atsuyoshi Nakamura
[2] 8, “An Explanation Module for Deep Neural Networks Facing Multivariate TimeSeries Classification”, Chao Yang, Xianzhi Wang, Lina Yao, Jing Jiang and Guandong Xu
[3] 35, “HESIP: a Hybrid System for Explaining Sub-symbolic Predictions”, AbdusSalam, Rolf Schwitter and Mehmet Orgun
[4] 95, “Knowledge Transfer for Deep Reinforcement Agents in General Game Playing”,Cameron McEwan and Michael Thielscher
[5] 17, “Privacy-preserving in Double Deep-Q-Network with differential privacy in Continuous Spaces”, Suleiman Abahussein, Steven Cheng, Tianqing Zhu, Dayong Ye and Wanlei Zhou

Lunch Break - Zoom of main track

12:20 - 1:00 pm
Flashing video for sponsors

Afternoon

ECR spotlights - Zoom of main track

1:00 - 1:30 pm Title: Information cascades in complex networks, Presenter: Assoc Prof Mahdi Jalili (RMIT) 
1:30 - 2:00 pm Title: Trustworthy Machine Learning, Presenter: Dr Tongliang Liu (USyd)

Paper Section 2 -Classical AI

2:00 - 3:00 pm Oral section 2 (5 papers)
Section Title: Classical AI: Agents, Evolutionary and Optimisation
Section Chair: XXX
Papers (Submission ID, title, authors):

[1] 34, “Analysing multiobjective optimization using evolutionary path length correlation”,    Daniel Herring, Dean Pakravan and Michael Kirley
[2] 40, “Decentralizing Self-organizing Maps”, Md Mohiuddin Khan, Kathryn Kasmarik and Matthew Garratt
[3] 58, “A heuristic repair algorithm for the maximum stable marriage problem with ties and incomplete lists”, Hoang Huu Viet, Nguyen Thi Uyen, Son Thanh Cao and Taechoong Chung
[4] 85, “The Hierarchical Discrete Learning Automaton Suitable for Environments with Many Actions and High Accuracy Requirements”, Rebekka Olsson Omslandseter, Lei Jiao, Xuan Zhang, Anis Yazidi and B. John Oommen
[5] 131, “Hybrid Grouping Genetic Algorithm for Large-scale Two-Level Resource Allocation of Containers in the Cloud”, Taiwo Akindele, Boxiong Tan, Yi Mei and Hui Ma

Paper Section 3 - AI with CV and ML

3:00 - 4:00 am Oral section 3 (5 papers)
Section Title: AI with Computer Vision and Machine Learning
Section Chair: XXX
Papers (Submission ID, title, authors):

[1] 26, “GAN-Assisted YUV Pixel Art Generation”, Zhouyang Jiang and Penny Sweetser
[2] 74. “Investigating Active Positive-Unlabeled Learning with Deep Networks”, KunHan, Miao Xu and Weitong Chen
[3] 80, “UFO RPN: A Region Proposal Network for Ultra Fast Object Detection”, Wenkai Li and Andy Song
[4] 91,“Accurate New Zealand Wildlife Image Classification- Deep learning approach”, Benjamin Curran, Seyed Mohammad Nekooei and Gang Chen
[5] 128, “Better Self-training for Image Classification through Self-supervision”, Attaullah Sahito, Eibe Frank and Bernhard Pfahringer

Day 2  |  3 February 2022

Morning

Best Paper Awards Announcement

9:00 - 9:15 am

Keynote 2 - Zoom of main track

9:15-10:15 am
Jon Whittle (Data61)

Break – 5 mins

Women in AI - Sue Ke

10:20 am -12:00 pm

Lunch Break - Zoom of main track

12:00 pm -1:00 pm
Flashing video for AI2021 report and awards

Afternoon

ECR spotlights - Zoom of main track

1:00 - 1:30 pm Title: Weakly SupervisedLearning, Presenter: Dr Miao Xu (UQ)
1:30 - 2:00 pm Title: Transferlearning, Presenter: Dr Hua Zuo (UTS, DECRA)

Paper Section 4 - AI with NLP and DM

2:00 - 3:00 pm Oral section 4 (5 papers)
Section Title: AI with NLP and Data Mining
Section Chair: Tao Shen
Papers (Submission ID, title, authors):

[1] 99, “Focus-based Text Summarization with Hybrid Embeddings”, Jingli Shi, Lui Hellesoe, Guan Wang, Weihua Li and Quan Bai
[2] 125, “SimSCL : A Simple fully-Supervised Contrastive Learning Framework for Text Representation”, Youness Moukafih, Abdelghani Ghanem, Karima Abidi, Nada Sbihi, Mounir Ghogho and Kamel Smaili
[3] 129, “KPCR: Knowledge graph enhanced Personalized Course Recommendation”,  Heeseok Jung, YeonjuJang, Seonghun Kim and Hyeoncheol Kim
[4] 134, “Probabilistic Term Weighting based on Three-Way Decisions for Class Based Feature Selection”, Aisha Albqmi, Yuefeng Li and YueXu
[5] 109, “An Empirical Study of Fuzzy Decision Tree for Gradient Boosting Ensemble”,     Zhaoqing Liu, Anjin Liu, Guangquan Zhang and Jie Lu

Paper Section 5 - AI with Network Analysis

3:00 - 4:00 am Oral section 3 (5 papers)
Section Title: AI with Network Analysis
Section Chair: XXX
Papers (Submission ID, title, authors):

[1] 61, “Strategies Improve Social Welfare: An Empirical Study of Strategic Voting in Social Networks”, Xiaoxue Liu, Fenghui Ren, GuoxinSu and Minjie Zhang
[2] 72, “A Network-based Rating Mechanism Against False-Name Attack”, Xinyuan Lian and Dengji Zhao
[3] 94, “Modular Construction Planning using Graph Neural Network Heuristic Search”, Philip Hawkins, Frederic Maire, Simon Denman and Mahsa Baktashmotlagh
[4] 113, “Priority-based Traffic Management Protocol for Autonomous Vehicles on Road Network”, Jianglin Qiao, Dongmo Zhang and Dave DeJonge
[5] 132, “Improving Traffic Load Prediction with Multi-Modality: A Case Study of Brisbane”, Khai Tran, Weitong Chen and Miao Xu

Poster session and Networking - Gather.town

4:00 - 5:00 pm

Day 3  |  4 February 2022

Morning

Introduction to AI 2022

9:00 - 9:10 am

Keynote 2 - Zoom of main track

9:10 - 10:10 am
Elizabeth Croft (Monash University)

Break – 5 mins

AI for Health Panel Discussion

10:15 am -11:30 pm
Speech: Supporting COVID-19 analysis with AI, Dr Allison Clarke (Australian Commonwealth Department of Health)

Panel Discussion: Using AI for better support on tackling pandemic. Allison Clarke, etc.

Paper Section 6 - AI Applications for Healthcare

11:30 am - 12:40 pm Oral section 6 (6 papers)
Section Title: AI Applications for Healthcare
Section Chair: Xueping Peng
Papers (Submission ID, title, authors):

[1] 118, “Predicting Outcomes for Cancer Patients withTransformer-based Multi-task Learning”, Leah Gerrard, Xueping Peng, AllisonClarke, Clement Schlegel and Jing Jiang
[2] 69, “Predicting COVID-19 Patient Shielding: A Comprehensive Study", Vithya Yogarajan, Bernhard Pfahringer, TonySmith and Jacob Montiel
[3] 87, “Identifying the effective restriction and vaccination policies during the COVID-19 crisis in Sydney: A machine learning approach“, Seunghyeon Lee and Fang Chen
[4] 84, “Machine learning algorithms in application to COVID-19 severity prediction in patients”, Alisher Ikramov, Khikmat Anvarov,Visolat Sharipova, Nurbek Iskhakov, Abdusalom Abdurakhmonov and Azamat Alimov
[5] 15, “Machine Teaching-based Efficient Labelling for Cross-unit Healthcare Data” Modelling”, Yang Wang, Xueping Peng, AllisonClarke, Clement Schlegel and Jing Jiang [6] 92, “Beyond Topics: Discovering Latent Healthcare Objectives from Event Sequences”,    Adrian Caruana, Madhushi Bandara, Daniel Catchpoole and Paul J. Kennedy

Lunch Break - Zoom of main track

12:40 pm -1:00 pm
Flashing video for sponsors

Afternoon

ECR spotlights - Zoom of main track

1:00 - 1:30 pm Title: TBD, Presenter: TBD
1:30 - 2:00 pm Title: TBD, Presenter: TBD

Paper Section 7 - AI Applications for Biology and Medical

2:00 - 3:00 pm Oral section 7 (5 papers)
Section Title: AI Applications for Biology and Medical
Section Chair: XXX
Papers (Submission ID, title, authors):

[1] 25, “De Novo Molecular Generation with SBiAAE”, Yuansan Liu and James Bailey
[2] 43, “Tailoring Contact Based Scoring Functions for Protein Structure Prediction”, Rianon Zaman, M.A. Hakim Newton, Fereshteh Mataeimoghadam and Abdul Sattar
[3] 68, “Evaluation of Deep Learning Techniques on a Novel Hierarchical Surgical Tool Dataset”, Mark Rodrigues, Michael Mayo and Panos Patros
[4] 96, “Feature Extraction Using Wavelet Scattering Transform Coefficients for EMG Pattern Classification”, Ahmed A. Al Taee, RamiN. Khushaba, Tanveer Zia and Adel Al-Jumaily
[5] 133, “Modelling Eye-gaze Movement using Gaussian Auto-regression Hidden Markov”, Beinan Xu and Andy Song

Paper Section 8 - AI Applications: Others

3:00 - 3:45 am Oral section 8 (4 papers)
Section Title: AI Applications: Others
Section Chair: XXX
Papers (Submission ID, title, authors):

[1] 54, “Predicting Geological Material Types with Ground Penetrating Radar”, Oliver Fleming, Adrian Ball and Rami Khushaba
[2] 78, “A Gated Recurrent Neural Network for Electric Vehicle Detection with Imbalanced Samples”, Chen Liu, Hui Song, Mahdi Jalili and PeterMcTaggart
[3] 115, “User-Defined Smart Contracts using Answer Set Programming”, Kevin Purnell and Rolf Schwitter
[4] 116, “Predicting Financial Literacy via Semi-supervised Learning”, David Hason Rudd, Huan Huo and Guandong Xu

Made in Webflow